רשיונות משרד איכות הסביבה מס' 1644,1231
 
iso:9001
 
ארגון מדבירי מזיקים בישראל
 
 
מדביר הצפון
 
 
 
4
18 חוות דעת
 
 
phone number
 
 
התקשרו עכשיו
1-800-30-28-28
 
 
 
 
 
 
 

הדברות למען איכות חיים

התנאים אשר מאפשרים לנו לחיות בנוחות הינם מסוימים ושבריריים. בעוד שכיום, מזיקים הם בעיקר מטרד, בעבר היו אלה מקור לסכנת חיים מוחשית. בין אם כתוצאה מארס, ממחלות או מתגובה אלרגית, מזיקים היו אחת הסיבות הנפוצות למחלות ולתמותה. אחד השינויים המהותיים ביותר שהתרחשו בחברה האנושית ואפשרו לה להמשיך ולהתקיים, ואף להתפתח לחברה אותה אנו מכירים כיום, הוא פיתוחו של ענף ההדברה.

למען הסר הספק, כמו בכל סביבה ביולוגית וכמו בכל בעלי החיים, המדובר בתחרות על שטחי מחייה. בעוד האדם הצליח להרחיק מעליו מתחרים
 
אחרים על שטחי המחייה, התחרות עם מזיקים היא יותר מורכבת. הסיבה לכך טמונה בעובדה שבניגוד לבעלי חיים אחרים, אשר קרבה אנושית, עם כל המשתמע ממנה אינה מטיבה עמם, מזיקים רבים דווקא משגשגים בקרבת בני האדם, אפילו יותר משיכולים היו לעשות זאת בכוחות עצמם.
ישנם סוגים שונים של הדברות, כפי שישנם סוגים שונים של מזיקים. החוכמה היא, כמובן, להתאים את שיטת ההדברה ואת חומרי ההדברה למזיקים המדוברים. כמו כן, אחת החוכמות הגדולות והחשובות, היא לבצע הדברות למען איכות חיים, ולא להדביר באופן אשר ידביר אותנו עם המזיקים
 
 
 

מזיקים מהם

ראשית, שמה של קבוצת בעלי חיים זאת מעיד על המאפיין העיקרי שלה – נזק. למותר לציין כי נזק הוא מונח יחסי, שכן נשאלת השאלה נזק למי. מטבע הדברים, התשובה היא נזק לבני אדם, בין אם מדובר בנזק ברכוש, נזק אסתטי, נזק לבריאות או כולם יחדיו. עם בעלי החיים הנחשבים למזיקים, נמנים חרקים, כגון נמלים מסוגים שונים, זבובים ויתושים לסוגיהם, מקקים למיניהם, עש ועוד. כמו כן, ישנם מזיקים הנפוצים בתחום החקלאות והמזון, כגון חלזונות ותולעים, כנימות ועוד. כמו כן, ישנם מכרסמים, כגון עכברים וחולדות הנפוצים בארץ ואחרים הנפוצים יותר במדינות אירופה וארה"ב.
 
 
 

הטיפול במזיקים

מטבע הדברים, הדברת מזיקים צריכה להיות מותאמת לסוג המזיקים. עם זאת, ישנם מספר עקרונות מנחים, אשר נוגעים לכל המזיקים כולם. אם בעבר, השיטה הנפוצה ביותר לביצוע הדברות הייתה פשוט הרעלה והרג, הרי שכיום הדברות נוטות יותר ויותר להיבט של מניעה. הסיבות לכך ברורות: מזיקים מתרבים בדרך כלל במהירות רבה ובמספרים גדולים. הרבה יותר קל לטפל בהם לפני שהם מתרבים.
 
 
 
למעשה, עקרון זה הוא אחד מן העקרונות של מונחים אותם שומעים יותר ויותר בשנים האחרונות: הדברה ירוקה, הדברה מידתית ואפילו הדברה מוסרית. אף על פי שכל המונחים הללו הם יחסיים, אין להתכחש לכך שהדברה מונעת היא ידידותית יותר לכל הצדדים. כיצד מבצעים הדברה מונעת? מונעים את התנאים הדרושים על מנת שמזיקים יוכלו לשגשג, ומטפלים במקור של מכות מזיקים. שומרים על היגיינה, מקפידים לארוז באריזות אטומות מוצרי מזון, סותמים חורים בקירות, בפינות ובמשקופים, וכיוצא באלה.
 
 
בנוסף, מאתרים את מקור מכת המזיקים ותוקפים את המקור במקום לרדוף אחריהם אחד-אחד, או בקבוצות. כאשר אין למזיקים מקום נוח לדור בו, וכאשר מחסלים ביצים ורימות בטרם הם מגיעים לבגרות, מונעים את התרבותם, ובסופו של דבר אין להם מנוס אלא למצוא מגורים אחרים, או להתחסל.