רשיונות משרד איכות הסביבה מס' 1644,1231
 
iso:9001
 
ארגון מדבירי מזיקים בישראל
 
 
מדביר הצפון
 
 
 
4
18 חוות דעת
 
 
phone number
 
 
התקשרו עכשיו
1-800-30-28-28
 
 
 
 
 
 
 

הדברת פרעושים

הפרעושים הם חרקים זעירים מוצצי דם, גורמים למטרדי עקיצות ועלולים להעביר מחלות לאדם ולבעלי-חיים. נוכחותם קשורה בנוכחות בעלי-חיים המשמשים להם כפונדקאים בעיקר כלבים, חתולים וחולדות.
בעולם קיימים למעלה מ- 2,000 מינים שונים של פרעושים. רבים אינם ייחודים למין אחד של פונדקאי, חלקם מגלים העדפה למין זה או אחר.
מעבר הפרעושים בין הפונדקאים כדי לעקוף ולמצוץ דם הוא זה שמאפשר העברת מחלות.

השלבים הזעירים חיים ומתפתחים בדרך כלל בקרקע או בבתים בין סיבי השטחים וכו'. רק הבוגרים מוצצים דם. משך זמן ההתפתחות של הפרעוש אינו קבוע ותלוי בהזמנה ובתנאי הסביבה בעיקר טמפרטורה ולחות. בתנאים אופטימליים בין 18 ל- 32 יום.
נקבת הפרעוש מטילה מאות ביצים במשך החיים. 3-18 ביצים בכל הטלה. הביצים אינן דביקות, הן נושרות לקרקע.
7-10 ימים לאחר ההטלה הביצים בוקעות. בתנאים מסוימים בעיקר בתנאי קור ויובש או העדר פונדקאים בסיסה מסוגל הפרעוש שעדיין רדום בתוך הפקעת לעבור את העונה הקשה עד השתפרות התנאים או הופעת הפונדקאי, תקופה זו יכולה להתארך עד שנה.

הפרעושים בישראל

בישראל ידועים כ- 40 מיני פרעושים שהחשובים שבהם:

  1. פרעוש החתול – (Ctenocephalides felis)
  2. פרעוש הדבר – (Xenopsylla cheis)
  3. פרעוש האדם – (Pulex irritans)
 
פרעוש החתול
 
פרעוש החתול (Ctenocephalides felis) - הינו המין הנפוץ ביותר על גבי חתולים וכלבים בעולם כולו. לאחרונה גם נמצא על גבי צאן ובקר. מרבית החתולים והכלבים שאינם מבוייתים, נגועים בפרעושים. האזורים בהם חיים החתולים והכלבים בקרבת מיכלי זבל, מחסנים ומבנים נטושים עשויים להיות נגועים בצורה חמורה עם פרעושים.
 
 
פרעוש האדם
 
פרעוש האדם (Pulex irritans) - הינו נדיר ביותר. ניתן למוצאו על גבי בעלי חיים כגון חזירים. פרעושים מעדיפים להיטפל לבעלי חיים, לבני אדם הם נטפלים במקרה.
 
 
הדברת פרעושים
 
פרעוש הדבר (Xenopsylla cheis) - למרות שאינו המין האחראי לרוב המטרדים הנגרמים מעקיצות פרעושים, חשיבותו רבה בהיותו וקטור למחלת הדבר וטיפוס מוריני.
 

הפרעושים כמזיקים

עקיצות ומטרד
עקיצות הפרעושים גורמת לגירודים, כאב, דלקת עור אלרגית המבטאת בגרדת קשה (בעיקר אצל כלבים), התקרחות והתעבות העור, אלרגיות, גירודים ודרמטיטיס. בד"כ כתוצאה מתגובת יתר לחדירת חומר זר עם רוק הפרעוש בזמן מציצת הדם.

מציצת דם ואנמיה
אנמיה בבעלי-חיים עלולה להתפתח בעקבות נגיעות של פרעושים, שבמקרים קיצוניים בעיקר אצל גורים או בע"ח מבוגרים או חולים עלולה להסתיים במוות.

העברת גורמי מחלות
העברת טפילים – תולעת הסרט (שרשור) Dipylidium caninum
העברת מחלות זיהומיות - טיפוס מוריני, דבר וטולרמיה.

מחלות המועברות על ידי פרעושים בישראל

  1. טיפוס מוריני (טיפוס אפדמי) – מחלה זו מעוברת ע"י פרעוש החולדה (X.cheis) שהוא גם וקטור של מחלת הדבר. הפרעוש נדבק בריקציה לאחר שניזון מחולדה נגועה. הריקציה מתרבה במעי הפרעוש ונפלטת עם ההפרשות. בני האדם נדברים כתוצאה ממגע עם חולדות נגועות או אם הפרשות הפרעושים. הריקציה חודרת לרקמות דרך פצעים בעור ודרך הריריות בעיקר העיניים או דרכי הנשימה.

  2. דבר – מחלת הדבר נגרמת ע"י חיידק ירסינה פסטיס ( Yersinia pestis ) המועבר גם ע"י פרעוש החולדה. בתולדות האנושות ידועות מגיפות דבר אשר גרמו למותם של מיליוני בני אדם. כיום המחלה אינה נפוצה.